Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami
Wstecz

Zdrowa środa - ZAWODNICZKI I ZAWODNICY PYTAJĄ...

03.02.2021

W dzisiejszym wydaniu Zdrowej Środy odpowiadamy na kilka pytań z tematu zdrowego żywienia, które najbardziej nurtują nasze zawodniczki i naszych zawodników!

Czy mogę jeść na śniadanie płatki kukurydziane na mleku?

Możesz, ale jeśli w planach tego dnia jest trening lub mecz to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie np. owsianka z bananem i orzechami. Płatki owsiane pozostawią uczucie sytości na dłużej, przez co będziesz miał więcej energii potrzebnej do ćwiczeń. Jeśli nie lubisz owsianki, to postaraj się do płatków kukurydzianych dodać chociaż 1-2 łyżki płatków owsianych. W ten sposób zaczniesz powoli przyzwyczajać się do ich smaku i z czasem zmienią się ich proporcje. W przypadku, kiedy niestety ich nie polubisz, spróbuj innych płatków, np. orkiszowych, jaglanych, gryczanych lub ich mieszanki. Pamiętaj, że im bardziej urozmaicone będzie Twoje śniadanie, tym więcej cennych dla sportowca składników dostarczysz.


Który owoc jest najlepszy dla piłkarza?

Kierując się zasadą różnorodności, warto sięgać po różne owoce. Z pewnością najbardziej znany i lubiany przez sportowców jest banan i bardzo dobrze, bo ma wiele zalet. Przede wszystkim jest dostępny w każdym sklepie, łatwo się go przechowuje i obiera, a podczas meczów i turniejów szybko dostarcza nam energii. Co więcej, ma najbardziej urozmaicony skład pod względem witamin i składników mineralnych. Zawiera witaminę A, C, E, K oraz witaminy z grupy B, a także potas, magnez, wapń, cynk, miedź, fluor i jod. W diecie piłkarza warto również uwzględnić owoce jagodowe (porzeczki, truskawki, borówki) oraz cytrusy, które zawierają dużo witaminy C i wspomagają regenerację.


Czy muszę pić wodę jeśli nie chcę mi się pić?

Tak. Pamiętaj, że prawidłowe nawodnienie to jeden z najważniejszych elementów, który znajdziesz w każdym podręczniku sportowca. Woda może stanowić nawet 75% masy ciała człowieka, dlatego tak bardzo jej potrzebujemy do życia. Często mówicie, że dla piłkarza najważniejsze są mięśnie, a właśnie one zawierają do 80% wody, dlatego też musimy dbać o nawodnienie cały czas. Pamiętaj, że pić wodę należy nawet wtedy, kiedy nam się nie chce, bo jeżeli czujemy już pragnienie, to oznacza, że brakuje w organizmie wody i zaczynamy się odwadniać. Jeśli nie lubisz pić samej wody, dodaj do niej plaster cytryny, pomarańczy lub liście mięty. Przy intensywnym  treningu możesz również dodać odrobinę miodu, jeśli nie będzie Cię bolał po tym brzuch. Warto przypomnieć, że do oceny stanu nawodnienia może posłużyć ocena koloru moczu. Jeśli jesteś  dobrze nawodniony, jego mocz powinien być przejrzysty i jasnożółty. Ciemnożółty jest już oznaką odwodnienia.

 
Czy jak będę jadł dużo mięsa, to będę silniejszy?

Nie. Aby być silnym, trzeba być zdrowym, a żeby być zdrowym, trzeba jeść nie tylko mięso, ale i inne produkty, takie jak: kasza, ryż, makaron, ziemniaki, jajka, jogurty oraz bardzo ważne - warzywa i owoce, które dostarczają nam wiele witamin i składników mineralnych. Bez nich nasza odporność byłaby obniżona, a przez to często byśmy chorowali i nie byli w stanie trenować. Poza tym pamiętaj, że mięso długo się trawi i zalega w żołądku, szczególnie smażone, więc jeśli będziesz jadł dużo potraw mięsnych i tym bardziej tuż przed treningiem, będziesz czuł się niekomfortowo podczas ćwiczeń, co utrudni tylko proces treningowy. Mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a co więcej będziesz ospały i rozkojarzony przez dużą zawartość tłuszczu, którą dostarczyłeś wraz z posiłkiem. Twoja dieta powinna być zdrowa, urozmaicona i przede wszystkim regularna. Wtedy będziesz mógł trenować na najwyższych obrotach, przez co będziesz stawał się coraz silniejszy.


Dlaczego lepiej jest zjeść przed meczem ryż lub makaron niż ziemniaki?

Ryż i makaron dodadzą Ci zdecydowanie więcej energii, która starczy Ci na dłużej. Jeśli chodzi o ziemniaki, to nie są one złe, ale w przypadku intensywnego meczu lub turnieju, musiałbyś zjeść ich o wiele większą porcję niż porcję np. ryżu. Ziemniaki zawierają dużo wody, a Twoje mięśnie potrzebują odpowiedniej ilości paliwa, czyli węglowodanów, o których często nie raz już rozmawialiśmy. Aby móc biegać przez cały mecz zdecydowanie lepiej jest zjeść mniejszą, ale dającą więcej energii porcję ryżu lub makaronu niż objadać się ziemniakami. Pamiętaj, że kiedy grasz, musisz czuć się lekko. Nie możesz być przejedzony, bo nie tylko będziesz miał problem z poruszaniem, ale i z koncentracją i czasem reakcji. Podsumowując, w dni treningowe i meczowe staraj się jeść ryż, makaron lub kaszę. Dania z udziałem ziemniaków wybieraj w dni nietreningowe lub o niskiej aktywności fizycznej.

instagram
youtube
facebook