Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami
Wstecz

Zdrowa Środa - Wakacje a nawyki żywieniowe

24.06.2020

4 zasady, które pomogą zachować dobrą formę podczas wakacji

Za nami czas kwarantanny, który nie jednego zawodnika zmusił do pozostania w domu, ograniczenia aktywności fizycznej i rozregulowania rytmu dnia. Niektórym ciężko było przestawić się na inny niż dotychczas tryb funkcjonowania. Zaczęły pojawiać się problemy ze snem. Znacznie wydłużył się czas zasypiania, ale i zmieniła się godzina porannego wstawania. Nawet jeśli zawodnik trenował w domu to zdecydowanie był to inny wysiłek fizyczny, a co się z tym wiąże inny wydatek energetyczny, jak w przypadku treningu drużynowego na dużej przestrzeni. Po powrocie do treningów całego zespołu u niektórych zawodników zauważyć można było znaczną poprawę umiejętności technicznych, ale również negatywne skutki okresu izolacji, ograniczenia ruchu i /lub zmiany sposobu odżywiania w postaci chociażby przybrania na masie ciała. Nadwaga oraz złe nawyki żywieniowe wpłynęły na aktywność zawodnika podczas treningu. Pojawiły się trudności w utrzymaniu intensywności ćwiczeń, konieczne były częstsze przerwy na odpoczynek i uzupełnienie płynów.

Przed nami okres wakacji. Niezależnie od tego, czy planujemy wyjazd, czy pozostanie w domu, warto zadbać o powrót do zdrowego stylu życia lub kontynuację dotychczasowych zdrowych nawyków żywieniowych. Dla niektórych zawodników może być to szczególnie istotny czas, który można przeznaczyć na pracę nad regulacją masy ciała i przygotować organizm do cięższych treningów w zbliżającym się okresie przygotowawczym do ligi, czy turniejów w nowym sezonie. Oto 4 podstawowe nawyki dotyczące sposobu odżywiania się, na które powinniśmy zwrócić uwagę w kontekście nadchodzących wakacji:

1. Regularność

Jedną z podstawowych zasad zdrowego żywienia jest regularność spożywania posiłków, a ponieważ nasz organizm lubi systematykę, dlatego też starajmy się zachować lub wypracować stałe pory jedzenia w okresie wakacji. Pamiętajmy, aby w naszym menu znalazły się: śniadanie, obiad i kolacja oraz przynamniej jedna lub dwie mniejsze przekąski pomiędzy głównymi posiłkami. Zadbajmy również o to, aby przerwy między posiłkami przeznaczone były na uzupełnianie płynów, a nie spożywanie niezdrowych przekąsek.

2. Różnorodność

Przy wyborze i komponowaniu posiłków wybierajmy pełnowartościowe produkty, które dostarczą niezbędnych składników odżywczych naszemu organizmowi. Włączajmy do jadłospisu różnego rodzaju pełnoziarniste produkty zbożowe, półtłusty nabiał, ryby, orzechy, czy nasiona. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj zasada sezonowości warzyw i owoców. Jak najczęściej korzystajmy ze świeżych produktów, a nie tych wysokoprzetworzonych w postaci gotowych dań w puszkach, czy słoikach.

3. Nawodnienie


Pamiętajmy o stałym nawadnianiu się. Nasze zapotrzebowanie na płyny zwiększa się w zależności od temperatury i wilgotności powietrza oraz aktywności fizycznej. Eliminujmy słodkie kolorowe napoje, które zawierają duże ilości cukru i niepotrzebnych kalorii, a do tego dodatkowo zwiększają tylko nasze pragnienie.

4. Zdrowe przekąski

Okres wakacji to zwykle czas, w którym dzieci często sięgają po słodycze i inne niezdrowe przekąski. Mimo wszystko nie pozwólmy, aby tak się stało. Jeśli nie jesteśmy w stanie od razu wyeliminować słodyczy to po prostu stopniowo je ograniczajmy, odzwyczajając dziecko od niezdrowego słodkiego smaku. Zastępujmy niezdrowe cukierki, czy batony domowym ciastem z owocami, czy przekąskami z dodatkiem orzechów i nasion. W upalne dni świetnym pomysłem będą np. sorbety ze słodkich owoców.

Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój i stan zdrowia dziecka. Tylko w wyjątkowych sytuacjach, takich jak np. choroby, powinniśmy mówić o stosowaniu konkretnej restrykcyjnej diety przez dziecko. W większości przypadków podstawą są po prostu zdrowe nawyki żywieniowe, które z pewnością przyczynią się do racjonalnego podejścia do kwestii odżywiania się w późniejszym czasie. Nie pozwólmy, aby okres wakacji rozregulował organizm młodego zawodnika, któremu ciężko będzie powrócić do treningów i przygotować się do nowego sezonu.

Dietetyk Akademii Piłkarskiej
Justyna Piskorz

instagram
youtube
facebook