Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami
Wstecz

Zdrowa środa - SPADKI ENERGII

05.05.2021

Cały czas apelujemy o regularną i urozmaiconą dietę u naszych sportowców. Prawidłowy sposób żywienia przyczynia się nie tylko do utrzymania odpowiedniej masy ciała i dobrego samopoczucia, ale znacząco wpływa na funkcjonowanie młodego organizmu podczas treningów, poprawiając ich jakość. Co więcej, dobrze odżywiony zawodnik zdecydowanie rzadziej choruje i łapie kontuzje, a dzięki temu możliwy jest jego stały rozwój. Zdarza się jednak tak, że mimo wiedzy i przestrzegania zasad prawidłowego żywienia, pojawiają się momenty, kiedy młody sportowiec ma nagły spadek energii. Co może powodować ten stan, który potrafi znacznie utrudnić realizację treningu, i jak temu zaradzić?

Spadek energii, o którym dzisiaj mówimy, to nie tylko chwilowa utrata sił i pogorszenie samopoczucia. Taki stan powodować może ogólne osłabienie organizmu, wzmożoną potliwość, a nawet zawroty głowy i omdlenia. Ciężko jest wtedy o jakąkolwiek aktywność fizyczną, dlatego warto minimalizować ryzyko wystąpienia powyższych objawów. Pierwszą rzeczą, od której należy zacząć, jest sen i regeneracja. Warto nie tylko policzyć, ile godzin młody organizm poświęca na sen, ale i zwrócić uwagę na czas zasypiania. Często kładziemy się wcześniej spać, ale niestety proces zasypiania jest wydłużony, co powoduje, że nasz organizm wcale nie regeneruje się tak, jak powinien. Zasypianie utrudnić nam może korzystanie z telefonu, czy komputera, słuchanie pobudzającej muzyki, jedzenie tuż przed snem szczególnie obfitych i ciężkostrawnych produktów/potraw, czy zbyt późno wykonywane ćwiczenia fizyczne. Starajmy się przed snem wyciszyć, nie korzystajmy z takich urządzeń jak telefon i komputer, zadbajmy o to, aby ostatni posiłek był lekki i zjedzony przynajmniej godzinę przed snem. Mogą być to kanapki, jajecznica, ulubiona owsianka, czy koktajl na bazie jogurtu naturalnego. Zrezygnujmy z tłustych mięs, smażonych placków, czy dań z dodatkiem ostrych przypraw. Regenerację organizmu wspomogą owoce jagodowe, kiwi oraz cytrusy, dlatego warto uwzględnić je w swojej diecie.

Nieodłącznym elementem regeneracji jest prawidłowe nawodnienie. Nie zawsze ilość wypijanej wody jest adekwatna do trybu dnia i intensywności treningowej, w związku z czym raz na jakiś czas dobrze jest notować, co i ile wypija zawodnik w ciągu dnia. Obserwujmy też kolor jego moczu. W przypadku odwodnienia mocz będzie ciemnożółty. Szczegóły dotyczące regeneracji i nawodnienia znaleźć można we wcześniejszych artykułach naszej „Zdrowej Środy”.

Nagły spadek energii najczęściej jednak wiąże się z zaburzoną gospodarką cukrową organizmu. Co to oznacza? Otóż polega to na tym, że nagle w naszej krwi podnosi się poziom cukru, po czym gwałtownie on spada. Spowodowane jest to zwykle zbyt długą przerwą w jedzeniu, po której pierwszym posiłkiem są produkty charakteryzujące się wysoką zawartością cukru. W praktyce wygląda to tak, że np. zawodnik ominął jeden lub dwa posiłki w ciągu dnia, po czym tuż przed treningiem zjada przejrzałego banana lub wypija słodki napój. Ponieważ wcześniej nie dostarczył odpowiedniej ilości błonnika i innych składników odżywczych, w związku z czym w jego organizmie nie ma co regulować poziomu cukru. Szybki zastrzyk energii w postaci tak słodkiej przekąski powoduje zbyt duże wahania cukru we krwi, a w konsekwencji tego osłabienie i złe samopoczucie. Dlatego tak istotna jest nie tylko jakość produktów, ale przede wszystkim regularność ich spożywania. Pamiętajmy, że nasz organizm nie lubi nagłych zmian i wahań.

Ze wspomnianym wyżej problemem zbyt długiej przerwy w jedzeniu wiąże się kolejny problem. Każdy organizm ma swoje zapotrzebowanie energetyczne, którego nie da się oszukać, a już tym bardziej kiedy mówimy o młodych sportowcach. Zasada jest prosta: jeśli w ciągu dnia nie dostarczymy odpowiedniej ilości energii z dietą w postaci regularnie spożywanych posiłków, to i tak na koniec dnia nasz organizm będzie się tego domagał. Powoduje to nic innego jak nadrabianie utraconych wcześniej kalorii w postaci objadania się. Niezależnie od pory dnia, jest to dla organizmu człowieka bardzo problematyczne. Zbyt obfity i najczęściej ciężej strawny posiłek zjedzony przed treningiem powoduje uśpienie organizmu i dyskomfort u zawodnika, co znacznie utrudnia mu poruszanie się, a co dopiero intensywne ćwiczenia. Z kolei przejedzenie wieczorem przed snem, utrudnia proces zasypiania, co negatywnie wpływa na regenerację organizmu.

To „tylko”, albo i „aż” kilka powodów, przez które nasz młody zawodnik może mieć problemy ze zdrowiem i utrudniony proces rozwoju. Nie zapominajmy, że tak jak nasz organizm lubi regularność i poczucie stabilizacji, tak i nasi młodzi sportowcy czują się bezpieczniej i są zdrowsi jeśli w ich organizmie nie dochodzi do gwałtownych zmian.

instagram
youtube
facebook