Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami
Wstecz

Zdrowa Środa - Cukier

29.07.2020

Cukier w diecie dziecka - dlaczego warto go ograniczyć?

Ograniczenie spożycia cukru to jeden z najbardziej znanych wszystkich nawyków żywieniowych, na który zwraca się szczególną uwagę w kontekście żywienia dzieci i młodzieży. Ogromne znaczenie ma tutaj edukacja rodziców i ich pociech już od najmłodszych lat. Mimo, iż coraz częściej się o tym mówi, to niestety wśród aktualnych statystyk określających spożycie cukru zauważa się tendencję wzrostową. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Jedną z głównych przyczyn tego zjawiska jest fakt, iż w dzisiejszych czasach cukier zawarty jest nie tylko w znanych wszystkim słodyczach, czy produktach spożywanych w ramach tzw. podwieczorku. Odnajdziemy go również w produktach przetworzonych, jak chociażby gotowe dania przeznaczone na śniadanie, czy obiad oraz żywność typu „fast food”. Cukier występuje w płatkach śniadaniowych, musli, jogurtach owocowych i innych produktach mlecznych smakowych, gotowych potrawach i sosach. Wystarczy przeczytać etykietę ze składem i sprawdzić, czy występuje tam cukier biały, brązowy, dekstroza krystaliczna, czy syrop glukozowo-fruktozowy.

Pamiętajmy, że wyrabianie prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci jest niezwykle ważne. Są one w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju, dlatego ich organizmy będą błyskawicznie wykorzystywać składniki odżywcze, które im dostarczymy. Jeśli dieta dziecka obfituje w produkty dosładzane, nasz młody zawodnik będzie się uzależniał od smaku słodkiego. Skutkuje to często odruchowym, nieświadomym sięganiem po słodycze, a nie silną potrzebą zjedzenia np. ulubionego batona, czy cukierka. Tym samym najadając się niezdrowymi przekąskami ograniczamy spożycie tych, które powinny stanowić ważną część naszej diety, czyli warzywa, owoce, produkty zbożowe czy produkty mleczne, takie jak: mleko, twaróg, jogurt naturalny. Zjedzenie raz na jakiś czas czegoś słodkiego nie pogorszy znacznie naszego stanu zdrowia, natomiast biorąc pod uwagę cukier zawarty w wielu innych produktach naszej menu, może już mieć swoje negatywne skutki.

Konsekwencje nadmiernego spożycia cukru to nie tylko znana wszystkim próchnica zębów, czy rozwój nadwagi i otyłości. Często słyszymy, że dziecko się dużo rusza, regularnie trenuje i przybranie na masie ciała mu nie grozi. Nie zapominajmy, że nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o tzw. wygląd zewnętrzny dziecka. Zmniejszenie apetytu i tym samym tolerancji dla zdrowych produktów może w przyszłości wpłynąć na rozwój zaburzeń gospodarki lipidowej, nadciśnienia, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu II, czy insulinooporności. Badania naukowe dowodzą również, że wysokie spożycie cukru prowadzi do rozwoju stanów zapalnych i zmian zwyrodnieniowych stawów, co dla sportowców, wiadomo, jest bardzo istotne. Ponadto, coraz częściej pojawiają się zmiany skórne w wyniku spożycia dużych ilości cukru i innych substancji dodatkowych. Warto zaznaczyć również wpływ wysokiego stężenia cukru we krwi na zachowanie dziecka. Staje się ono nadpobudliwe psychoruchowo, ma problemy ze skupieniem uwagi i koncentracją, a także pojawiają się epizody agresywności.

Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych jest niezwykle ważnym elementem dbania o odpowiednią dietę dziecka. Szczególnie istotne może być to kiedy mamy do czynienia z młodymi sportowcami. Wysokie spożycie cukru przyczynia się do zaburzeń stężenia glukozy we krwi. Nagłe wahania poziomu cukru we krwi zawodnika mogą wpłynąć na jego funkcjonowanie podczas treningu, czy meczu. Objawami tego będą np.: zmęczenie, rozdrażnienie, problemy ze skupieniem uwagi, bóle głowy, senność, czy ogólne osłabienie. Przyczyną sięgania przez dziecko po różnego rodzaju niezdrowe przekąski może być po prostu źle zbilansowana dieta. Niedostateczna podaż kalorii powoduje, że dziecko probuje uzupełnić te straty właśnie słodkimi przekąskami. Przeanalizujmy wtedy jego menu i sprawdźmy, czy znajdują się tam np. pełnoziarniste produkty zbożowe, które zawierają błonnik dający uczucie sytości i regulujący gospodarkę cukrową. Kolejnym krokiem będzie stopniowe odzwyczajanie dziecka od smaku słodkiego. Nie musimy od razu całkowicie wykluczyć z jego diety słodkich przekąsek. Zdecydowanie lepsze efekty przyniesie początkowo ich ograniczenie, aż wypracujemy model sporadycznego sięgania po nie lub całkowitego wykluczenia ich z jadłospisu. Jeśli nasz zawodnik ma ochotę na coś słodkiego to zachęcajmy go do deserów z udziałem słodkich owoców lub wybierajmy „zdrowsze” zamienniki cukru, takie jak: miód, syrop klonowy, słód jęczmienny i ryżowy, czy erytrytol. Świetnie sprawdzą się również suszone owoce. Rodzynki, daktyle, figi, morele, czy śliwki to nie tylko rodzaj zdrowej przekąski, ale i świetny dodatek do wypieków, który nada im słodkiego smaku.

Dietetyk Akademii Piłkarskiej
Justyna Piskorz

instagram
youtube
facebook