Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami
Wstecz

Thomas Weber: „Dzieci nie są małymi dorosłymi“

2015-01-29

Wywiad z kierownikiem sportowym Akademii Piłkarskiej WBS - Thomasem Weberem.

Pytanie Nr. 1: Drogi Thomasie od pierwszego Grudnia zostałeś oficjalnie nominowany na funkcję kierownika sportowego Akademii Piłkarskiej WBS, co oznacza, że stałeś się całkowicie odpowiedzialny za pion sportowy tego projektu. Jaki jest dokładny Twój obszar zadań?

Na początek chciałbym podkreślić, że jestem niezmiernie wdzięczny za powierzoną mi funkcję i zaufanie,  jakim zostałem obdarzony. Jestem bardzo szczęśliwy mogąc pracować dla Szkoły im. Willy’go Brandta, a w szczególności w Akademii Piłkarskiej WBS. Przyjmuję z ogromną przyjemnością wyzwanie i cieszę się na możliwość współpracy ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w ten projekt. Wracając do pytania, to na pierwszym miejscu stawiam zdrowie fizyczne i psychiczne naszych małych piłkarzy. Mówiąc krótko: Dzieci są naszym głównym priorytetem oraz sensem naszego działania!!!

Zakres moich obowiązków obejmuje trzy dziedziny:

1) Szkolenie sztabu trenerskiego
2) Optymalizacja systemu treningowego
3) Wsparcie projektowe

W związku z tym współpracuję ściśle z kierownikiem Akademii Piłkarskiej WBS Panem Łukaszem Sarbiewskim. Podczas regularnych spotkań, dyskutujemy na temat kierunku, w którym chcemy aby podążała nasza Akademia . Poza tym w ramach mojej funkcji odpowiadam za trenerów oraz pełnię rolę doradcy d.s. personalnych. Dodatkowo trenuję zespół C2- Juniorów (U14), którzy nie dawno zwyciężyli w turnieju Sokół Winter Cup.

Pytanie Nr. 2: Jaką filozofią kieruje się Akademia Piłkarska WBS?

Jak już wspominałem przy pierwszym pytaniu, dzieci są dla nas najważniejsze! Dlatego w centralnym punkcie naszej strony internetowej widnieje „Nasza Obietnica“, która stanowi zbiór zasad dla naszych zawodników oraz całej społeczności Akademii. (Radość z gry/ Fascynacja/Dążenie do celu niezależnie od przebiegu spotkania/ Wsparcie i pomoc w drużynie/Tolerancja i uczciwość wobec wszystkich/Pełne zaangażowanie/Wierzymy w Wasze możliwości – Wierzcie w samych siebie/Wygrywamy i przegrywamy razem. Oczywiście obok naszej obietnicy istnieją również zasady grupowej współpracy: Uprzejme oraz przyjazne Zachowanie/ Szacunek do trenera/ Brak kłótni i obrażania kolegów/ Żadnej Agresji/ Dyscyplina/ Uczciwość/ Tolerancja/ Żadnej Dyskryminacji – RESPEKT- )

Chcemy zintegrować dzieci oraz poprawić dialog pomiędzy przedstawicielami nie tylko europejskich, ale wszystkich narodów naszego globu. Z dumą możemy powiedzieć, że w drugim roku naszej działalności stworzyliśmy multikulturowy projekt opierający się na ideii intergacji i jedność bez względu na różnice kulturowe. W naszej Akademii grają dzieci z 18 krajów! Jednak język piłki nożnej jest wspólny dla zawodników na całym świecie!

Obecnie warunki życia dzieci, a także ich potrzeby ruchowe ulegają zmianom (Ograniczona przestrzeń ruchowa/ Skrócone okresy ruchowe/ Ograniczone możliwości ruchowe). Wobec tego wytwarzają się ograniczone bodźce ruchowe, zmniejszeniu ulega pobudzenie do ruchu, a tym samym spada sprawność fizyczna. Dzieci są rozpraszane między innymi Smartphonami/ Grami komputerowymi/ TV, itd. Temu destrukcyjnemu trendowi staramy się zapobiec poprzez zaszczepianie u młodych piłkarzy radości z aktywności ruchowej poprzez stosowanie różnorodnych ćwiczeń (również zaczerpniętych z innych dyscyplin sportowych).


Pytanie Nr. 3: Jakim systemem trenuje Akademie Piłkarska WBS?

Więc – chciałbym to podkreślić - nie odkrywamy piłki nożnej na nowo, tylko odwołujemy się do powszechnie znanej w nowoczesnym futbolu wiedzy. Opieramymy się przy tym wyłącznie na metodyce treningowej Niemieckiego Związku Piłki Nożnej (DFB). Trzymamy się konsekwentnie ram wyznaczonych przez DFB, pamiętając o tym aby nie za wcześnie zacząć z taktyką czy kondycją.

Równolegle kierujemy się naszym autorskim systemem treningowym 3 X WBS :

1) Kolejność metodyczna
2) „Dzieci nie są małymi dorosłymi!“
3) Tworzenie podstaw

Pytanie Nr. 4: Masz może jakieś motto lub rady dla młodych trenerów?

W tym wywiadzie wielokrotnie o tym wspominałem i będę to podkreślał, że dzieci nie są małymi dorosłymi, w sensie fizycznym oraz psychicznym. Dlatego bardzo ważne jest wyczucie w obchodzeniu się z młodymi zawodnikami. Musimy cały czas pamiętać o naszej roli trenera - jako wzorca do naśladowania, który cały czas na boisku i poza nim jest dokładnie obserwowany przez zawodników. Dwa niezwykłe słowa przy roli trenera: autentyczność oraz konsekwencja. Podczas rozmowy z zawodnikiem musimy pokazywać prawdziwą empatię, prawdziwe współczucie. Te elementy muszą być wykonywane przez trenera naturalnie. Powinniśmy akceptować dzieci takie jakie są. Powinniśmy zwracać uwagę na komunikację, czyli werbalne i niewerbalne komunikaty, które wysyłamy do naszych podopiecznych. Należą do nich m.in. wysłuchanie, kontakt wzrokowy oraz potrzeba wypowiedzenia zawodnika, dla którego jesteśmy ważni jako autorytet. Często trenerzy to bagatelizują, nie przywiązują wagi. Trener powinien przy tym pamiętać, by miał jasno postawioną granicę, aby zawsze pamiętał o swojej odpowiedzialnej roli. Przy wyrażaniu krytyki oddzielam osobę i sytuację. Bardzo dobre doświadczenie posiadam przy wysyłaniu komend w 1 osobie „Ja chcę abyś” / „Ja chcę abyśmy”. Ja również przestrzegam reguł, których wymagam od zawodników i próbuję po sytuacjach konfliktowych oraz porażkach wracać do elementów pozytywnych, aby dziecko się nie załamywało. Bardzo uważam na to aby być fair wobec wszystkich , nie wyróżniam na każdym kroku jednego czy dwóch zawodników – liczy się TEAM/DRUŻYNA! Na koniec chciałbym przypomnieć, że jako trener należy być otwarty na problemy dzieci i traktować je z należytą powagą.

Kocham piłkę nożną i mam nadzieję, że zarażę Państwa swoim entuzjazmem! Dla wszystkich zaangażowanych w nasz projekt chciałbym być kompetentnym i szczerym partnerem!


Thomas, dziękuję za rozmowę.

instagram
youtube
facebook