Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami
Wstecz

Tajna broń Borussii Dortmund

2016-02-17

Podczas stażu w Borussii Dortmund kierownik Akademii WBS Warszawa miał okazję poznać wiele sekretów, które kryją się za sukcesem BVB. Jedną z takich "tajnych broni" Borussii jest Footbonaut, czyli robot treningowy dla piłkarzy. Footbonaut to nowoczesna maszyna treningowa, która stanowi kompletnie innowacyjne podejście do treningu techniki w piłce nożnej.

Za pomocą tej maszyny Borussia Dortmund ćwiczy dokładność podań swoich zawodników, którzy otrzymują podania z czterech różnych kierunków.

Footbonaut przypomina futurystyczny statek kosmiczny i jest nową tajną bronią klubu BVB: zawodnik stoi na trawiastym boisku do gry o wymiarach 14 na 14 metrów. Otaczają go ściany zrobione z siatki ogrodzeniowej, składające się z 72 kwadratów. Po środku każdej ściany zainstalowana jest maszyna z piłkami. Po sygnale dźwiękowym, zgodnie z programem opierającym się na przypadku, wyrzuca ona z siebie z maksymalną prędkością 120 km/h piłkę, która musi zostać wepchnięta do jednego z zapalających się w tym momencie kwadratów za pomocą nogi, klatki piersiowej lub głowy.

Piłkarz musi przy tym jak najszybciej przyjąć piłkę, zapanować nad nią i strzelić przez zapalający się kwadrat. Maszyna może wyrzucić 200 piłek, przy czym program oparty na przypadku prowadzi do tego, że stres pozostaje cały czas na tym samym wysokim poziomie i osiągany jest najlepszy wynik treningowy. Piłki mogą być wyrzucane z maszyny nawet z rotacją. Dzięki temu nadaje się ona również do treningu dla bramkarzy.

Na świecie istnieją tylko trzy takie maszyny, jedna z nich jest w Dortmundzie, druga w Hoffenheim a trzecia w Katarze.

Póki co Akademia WBS nie planuje zakupu czwartego Footbonauta, ale mamy nadzieję, że pewnego dnia któryś z naszych wychowanków będzie miał okazję stanąć w środku tej maszyny i spróbować pobić rekord Marco Reusa lub Łukasza Piszczka.

Prezentacja video:
instagram
youtube
facebook