Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami
Wstecz

Zdrowa środa - Koktajle

25.03.2020

Koktajle, czyli samo zdrowie!

Często rodzice zastanawiają się, co zrobić, aby ich dziecko zjadało więcej warzyw i owoców. Skąd ma pozyskiwać witaminy, jeśli nie przepada za sałatkami i surówkami? Czasami sukcesem jest już zjedzony rano do jajecznicy kawałek pomidora, a w przypadku płatków na mleku – sytuację próbuje ratować plaster ogórka w szkolnej kanapce. Z talerza obiadowego zazwyczaj znika tylko mięso, a źródłem witamin staje się w pędzie zjedzony owoc. To i tak mało, tym bardziej, jeśli mówimy o młodym sportowcu, który jest w okresie wzrostu i zmaga się z obciążeniami treningowymi. Świetnym rozwiązaniem w takim przypadku jest koktajl owocowy lub owocowo-warzywny. To sposób na przemycenie w diecie dziecka wielu produktów, za którymi zwykle na codzień nie przepada lub po prostu nie jest w stanie objętościowo tego zjeść. Koktajle nie rozciągają i nie obciążąją żołądka, co sprawia, że czujemy się po ich spożyciu lekko. Ponadto, dla wielu osób to również wspaniała zabawa podczas wspólnego przyrządzania ulubionej mikstury. Zatem, niech korzysta cała rodzina!

Koktajle to rodzaj płynnego lub półpłynnego posiłku, czy też przekąski o wysokiej wartości odżywczej. Każda szklanka koktajlu nie tylko dostarcza zdecydowanie więcej cennych substancji odżywczych niż tradycyjny posiłek, ale pozbawiona jest też nieprzydatnych organizmowi człowieka pustych kalorii. Wystarczy zmiksować kilka składników, aby otrzymać gotowy produkt. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż podczas przygotowywania koktajlu nie poddajemy owoców i warzyw obróbce termicznej, w związku z czym nie doprowadzamy do strat witamin i składników mineralnych. Miksowanie trwa około minuty, co można potraktować jako kolejną zaletę. Najlepiej sporządzać koktajl tuż przed spożyciem, ale możemy również przechowywać go do 6 godzin w temperaturze pokojowej, a w lodówce nawet do 48 godzin.

Koktajle przyspieszają przemianę materii, oczyszczają organizm, wzmacniają odporność, wzrok i naczynia krwionośne. Wpływają korzystnie na stężenie cholesterolu oraz normalizują stężenie glukozy we krwi. Co więcej - stymulują syntezę kolagenu i zmniejszają skłonności do obrzęków. Wpływają również na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, zapewniając dobry nastrój i koncentrację. Łagodzą objawy depresji, przeciwdziałają bezsenności, mają działanie przeciwnowotworowe.

W zależności od składu, głównie tzw. bazy, która ma wpływ na konsystencję produktu, koktajle możemy podzielić na:
- smoothie (zmiksowane owoce, z dodatkiem wody lub nie)
- shake (bazą jest mleko spożywcze lub napój roślinny)
- jogurt (bazą jest jogurt, najlepiej naturalny).

W związku z powyższym miksujemy wybrane przez nas owoce i warzywa. Jeśli chodzi o te drugie - dobrze sprawdza się np. szpinak, jarmuż, czy awokado, bo przypadku twardszych warzyw, np. buraka, trzeba skorzystać z wyciskarki. Następnie dodajemy naszą bazę, czyli wodę, mleko lub np. napój migdałowy. Właściwie koktajl jest już gotowy, ale możemy wzbogacić go jeszcze o takie składniki jak: miód, orzechy/masło orzechowe, kakao, otręby, nasiona (słonecznika, pestki dyni, sezam, chia), czy zioła (mięta, melisa, bazylia). Pamiętajmy, że z każdym dodanym składnikiem wartość odżywcza naszej mikstury wzrasta.

Niezwykle istotną cechą koktajli jest ich różnorodność. Dzięki doborze odpowiednich składników mogą spełniać kryteria posiłków bezmlecznych, bezglutenowych, wegetariańskich, wegańskich, czy dla osób z zaburzoną gospodarką cukrową. O ich kolorach i walorach smakowych możemy decydować sami, więc miksujmy i korzystajmy, bo to samo zdrowie!


Dietetyk Akademii Piłkarskiej
Justyna Piskorz

instagram
youtube
facebook